Kotel na pelety může být pohodlný

27.07.2018

Pelety jsou palivo, které je stále málo doceněné. Možná za to může fakt, že mnoho lidí přesně neví, jak proces vytápění domu kotlem na pelety vypadá. Zdá se, že využití biomasy, tedy pilin nebo slámy k topení v kotli ÚT, je velmi problematické a vyžaduje mnoho práce. Naprostý omyl!

Jak často je potřeba přikládat palivo do peletových kamen?

Tato otázka trápí každého uživatele, který si cení pohodlí. Při rozhodování o vytápění domu tradičním palivem, jako je uhlí nebo dřevo, musíme počítat s několika návštěvami kotelny denně a někdy i v noci. Při výběru paletového kotle se tím nemusíme zabývat ani týden. Tento typ topeniště je vybaven speciálními kontejnery, ze kterých je palivo automaticky dopravováno do kotle. Zásobník stačí doplnit a dokonce i několik dní do něj v závislosti na jeho velikosti nemusíme doplňovat palivo. Navíc díky automatickému systému zatápění a zhášení můžeme kotel úspěšně ovládat z domu pomocí speciálního panelu.

Jak často potřebuje kotel na pelety čištění popela?

Pelety zanechávají při spalování velmi málo popela. Podle jeho druhu je to obvykle 3-10 kg z 1 tuny pelet. V porovnání s uhlím nebo dřevem je to zanedbatelné množství. Kotle na pelety jsou navíc vybaveny automatickým systémem čištění a popel se ukládá do speciálních nádob, jejichž vynášení a vyprazdňování je velmi jednoduché a hlavně zajišťuje čistotu. Popelu ze spalování pelet je tak málo, že jej většina uživatelů vyhodí v průměru jednou za měsíc. Vytápěním peletami také odpadá problém s ukládáním velkého množství popela před jeho vyzvednutím městskými úklidovými službami, protože je ho nejen velmi málo, ale lze jej použít i jako hnojivo na trávník nebo domácí zahradu.

Je pelety obtížně přístupné? Jak vypadá jeho přeprava a skladování?

Pelety jsou snadno dostupné. Můžeme si ho koupit na různých místech, ale nejlepším řešením je nechat si ho doručit přímo domů. Pelety jsou baleny v plastových pytlích o hmotnosti 15 kg. Díky tomu nejsou příliš těžké, takže nebudou zatěžovat naši páteř, jako třeba 25 kg pytle s ekohráškem. Díky tomu je jejich přeprava a vykládka velmi jednoduchá a čistá. Navíc lze peletu v této podobě skladovat kdekoli, protože se nejen nešpiní, ale také díky fóliovému balení nevydává nepříjemný zápach a neabsorbuje vlhkost.

Znečistí se peleta?

Pelety jsou nejekologičtějším tuhým palivem, protože vypouští zanedbatelné množství výfukových plynů. Neznečišťuje tedy ovzduší, což je přímý přínos pro naše zdraví. Pelety se také při provozu kamen nešpiní. Uživatelé, kteří se rozhodli vyměnit kotel na uhlí nebo ekohrášek za kotel na pelety, s překvapením zjistí, že jej nyní mohou provozovat v bílé košili. Pelety nevylučují černý prach jako uhlí nebo ekohrášek a při jejich spalování vzniká mnohem méně popela, který se automaticky odstraňuje, takže se nejen nezašpiníme při jeho výběru, ale také snadno udržíme kotelnu čistou . Výběrem kotle na pelety v místnosti, kde je umístěn, můžeme úspěšně zařídit sušárny na prádlo bez obav, že budou nasyceny pachem kouře nebo se ušpiní.

Jak je vidět, vytápění domu peletami je nejen ekologické, ale především velmi pohodlné. Provoz kotle na pelety vyžaduje z naší strany velmi malé nasazení. Nepochybnou výhodou použití pelet je také čistota jejich použití, což nám také umožňuje ušetřit mnoho námahy. Navíc pelety předčí ekohrášek krásnou vůní přírodního dřeva, které se vznáší v místě svého uložení. Pohodlnost vytápění peletami můžeme směle srovnávat s topným olejem, jelikož ekohrášek je na tom v tomto ohledu mnohem hůř.

Moderní topná zařízení HKS Lazar

Moderní topná zařízení

Články

Internet v kotelně CO

Ovládání kotle ústředního topení na internetu je nejen cool!

číst
Pravidla pro uvádění tepelných čerpadel s propanem R290 jako chladivem na trh

Jak se propanové tepelné čerpadlo R290 prodává jako chladivo? Jaké požadavky musí zařízení splňovat, aby bylo schváleno pro použití v naší zemi?

číst

FAQ

Jak nastavit kotel na pelety pouze pro ohřev TUV?

Stačí nastavit letní režim bez další konfigurace. Vyberte ikonu léto zima v ovladači a zapněte letní režim. Volitelně lze zvolit automatický režim, pak je však nutné nastavit teploty,...

číst
Přinese použití tepelného zásobníku společně s kotlem na pelety úsporu ve spotřebě pelet?

Použití bufferu se odráží v množství spáleného paliva. Především kotel pracuje neustále s výkonem 100% až do dosažení nastavené teploty v zásobníku. 100% výkon je optimální...

číst

Najít na straně:

Zadejte hledaný výraz:

Vyberte si svůj jazyk:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Kontaktujte nás

Přejít na kontakt