Přírodní chladivo propan R291

07.08.2020

Vzduchová tepelná čerpadla jsou řešením, které se stále více využívá v různých typech budov. Jedním z hlavních důvodů jejich oblíbenosti je optimalizace nákladů na vytápění.

Při rozhodování o koupi takového zařízení se vyplatí vědět, jak funguje a jaký typ chladiva v něm používat, aby čerpadlo plně vyhovovalo všem normám stanoveným zákonem o F-plynech (používalo chladivo s GWP pod 2500) a byl co nejúčinnější.

Provoz tepelného čerpadla vzduch

Při rozhodování o koupi vzduchového tepelného čerpadla jsou skvělou alternativou k čerpadlům zemním. Instalace vzduchového čerpadla je levnější a provozní náklady obou zařízení jsou si navzájem podobné. Jak mohou udržet budovu v teple? Mechanismus činnosti vzduchových čerpadel není příliš komplikovaný. Nejjednodušeji se to dá popsat tak, že energie ze zdroje s nižší teplotou se přenese do zdroje s vyšší teplotou. Znalost tohoto neustále se vyskytujícího jevu byla využita u čerpadel. Zajímavé je, že tepelné čerpadlo vzduch-voda dokáže nejen zvýšit teplotu vzduchu či vody v objektu, ale také ji snížit, což se hodí zejména v létě.

Typ chladiva

Při rozhodování o koupi vzduchového tepelného čerpadla je vhodné zvážit, jaké chladivo je v něm použito. Parametrem zvláště důležitým při výběru správného zařízení je tzv. GWP index (zkratka pochází z angličtiny – global warming potential). Určuje, jak může daná látka ovlivnit skleníkový efekt. Při porovnávání hodnoty tepla absorbovaného těmito plyny se bere v úvahu jeden kilogram chladiva a stejná hmotnost oxidu uhličitého. Aby byly výpočty spolehlivé, faktor se převádí za konkrétní časové období (obvykle sto let). Tímto způsobem je možné vypočítat, které konkrétní chladivo má skleníkový potenciál. Tento parametr by měl být zohledněn zejména nyní, kdy se objevují nové právní předpisy, které mají zastavit nepříznivé klimatické změny. Od 1. ledna 2020 tzv. zákon o F-plynech zakazuje výrobu čerpadel využívajících ekologicky škodlivá chladiva. Čas od času je potřeba doplnit chladivo, což může být poměrně náročná záležitost, pokud bude čerpadlo používat produkt vyřazený z provozu. Rozhodnutím pořídit si vzduchové čerpadlo s přírodním chladivem R-290 je možné tomuto problému předejít.

Zásah do životního prostředí

Stále častěji se mluví o progresivní změně klimatu. Jsou zavedeny nové zákony, které mají snížit emise plynů škodlivých pro životní prostředí. Jedním ze zákonů na ochranu klimatu je takzvaný zákon o F-plynech, který vstoupil v platnost 1. ledna 2020. Od té doby je ze zákona zakázáno vyrábět spotřebiče, které používají chladivo s GWP 2500 nebo více, a o pět let později bude zakázáno uvádět na trh produkty s GWP 750 nebo více. Od 1. ledna 2020 do skupiny zakázaných chladiv patří R-404a, R-434a a R-507a a v roce 2025 bude tato skupina zahrnovat také R-134a, R-407c, R-410a.

Přírodní chladivo R-291

Lidé, kteří si pořídí vzduchové tepelné čerpadlo využívající přírodní chladivo R-290, by se nové právní úpravy neměli bát. Propan, jinak se tomu dá říkat R-290, plně vyhovuje všem směrnicím Evropské unie - GWP je 3. Toto číslo je několik setkrát nižší než GWP legálně zakázaných chladiv od začátku roku 2020. Proto si můžete bez obav pořídit vzduchová tepelná čerpadla na bázi R-290. HKS Lazar dbá na životní prostředí, proto využíváme obrovský potenciál propanu. Díky využití energie akumulované ve vzduchu umožňuje námi vyráběné tepelné čerpadlo efektivní a poměrně levné oplocení domu či firmy a také péči o přírodní prostředí. Nespornou výhodou tohoto zařízení je jeho obrovská účinnost - čerpadlo udržuje topný výkon (od 11,5kW do 22,2kW) i při nejnižších teplotách (až do minus dvaceti pěti stupňů Celsia). V létě je možné obrátit chod čerpadla, takže bude chladit a plnit funkci klimatizace. Rozhodnutím o koupi tepelného čerpadla HKS Lazar si můžete být jisti, že bude mimořádně účinné a umožní Vám optimalizovat náklady. Navíc je důležité si uvědomit nepřispívání k postupující změně klimatu – přírodní chladivo R-290 splňuje všechny požadavky Evropské unie, díky čemuž je známo, že je bezpečné pro životní prostředí.

Moderní topná zařízení HKS Lazar

Moderní topná zařízení

Články

Výzkum kotlů na pelety – proč za jejich kvalitu ručí pouze akreditované laboratoře?

Podle politiky Evropské unie, jejímž cílem je omezit emise škodlivých látek do ovzduší při procesech vytápění, musí splňovat stále přísnější normy.

číst
Směrnice o ekodesignu kotlů na pelety – co znamená její zavedení?

Směrnice o ekodesignu, která vstupuje v platnost 1. ledna 2020, zavádí nové požadavky na některé výrobky uváděné na trh v Evropské unii.

číst

FAQ

Je tepelné čerpadlo HT 10 ekologickým produktem?

Ano. Vysokoteplotní tepelné čerpadlo vzduch-voda HT 10 čerpá teplo z přírodních, obnovitelných zdrojů energie. Vytápění je bezemisní a řešení použitá v tepelném čerpadle...

číst
Může mixér dosáhnout teploty vyšší než je nastavená teplota?

Např. teplota je nastavena na 45 stupňů, ale někdy tuto hodnotu překročí, je to ok? Ano, může dosáhnout teploty jak vyšší, než je nastavená teplota, tak i nižší. Souvisí to se...

číst

Najít na straně:

Zadejte hledaný výraz:

Vyberte si svůj jazyk:

Choose your language:

Polski Angielski Niemiecki Francuski Czeski

Kontaktujte nás

Přejít na kontakt