Třída 5 a Egodesign jsou novými měřítky pro kotle ústředního vytápění
11.07.2018
Bohužel kvalita ovzduší je u nás špatná. Rozsah problému, o kterém se donedávna příliš nemluvilo, dokazuje zpráva Světové zdravotnické organizace, sestavená na základě dat z počátku roku 2016. Uvádí 50 nejvíce znečištěných měst v Evropě. O tom, že vzduch, který každý den dýcháme, je hrozný, svědčí nejen to, že polské město bylo na tomto seznamu na neslavném prvním místě, ale také to, že na seznamu je hned 33 měst z Polska. .
Co je důvodem tak špatné kvality ovzduší u nás?
Výzkumy kvality ovzduší u nás jednoznačně potvrzují, že největším zdrojem znečištění ovzduší jsou výpary z domácích kamen ÚT. Nízké emise, které jsou hlavní příčinou smogu, pocházejí především ze soukromých komínů. Bohužel si musíme přiznat, že nejvíc otrávíme sami sebe. Důvodem je to, že mnoho majitelů kamen na tuhá paliva v nich spaluje nekvalitní palivo a snaží se tak snížit náklady na vytápění. Navíc u nás donedávna platila celkem mírná právní úprava týkající se výfukových plynů topných zařízení. Škodliviny z velkých výrobních závodů a ty vypouštěné z automobilů mají ve složení smogu mnohem nižší procento než výfukové plyny z kamen, kterými se vytápí naše domovy, proto nás problém smogu nejvíce trápí v zimě.
Co znamená třída 5 v klasifikaci kotlů na tuhá paliva?
Norma PN-EN 303-5: 2012, aktuálně platná v Polsku a novelizovaná v roce 2012, definuje 3 třídy kotlů ÚT na tuhá paliva, nakládané ručně nebo automaticky, s tepelným výkonem do 500 kW. Třída 3 je nejnižší, 4 je průměr a 5 je nejlepší. Aby se daný kotel na některou z nich kvalifikoval, musí splňovat podmínky tepelné účinnosti dané normou a limitní hodnoty emisí škodlivin pro danou třídu. Dříve platná norma z roku 2002 definovala 3 třídy kotlů. 1,2 a nejlepší 3. Po změnách se třída 3 stala nejnižší přijatelnou třídou CO.
V současné době bohužel největší procento kamen používaných v Polsku nesplňuje žádné normy, pokud jde o emise škodlivin do ovzduší. Odhaduje se, že až 70 % všech ÚT kamen u nás tvoří tzv. kouřivá, která nesplňují žádné normy. Jejich obliba je dána především nízkou pořizovací cenou. Spotřebitelé volící tento typ zařízení však neberou v úvahu skutečnost, že oproti kamnům vyšší třídy využívají palivo neefektivně, čímž se nesmyslně zvyšují náklady na vytápění a jejich používání není tak ekonomické, jak by se zdálo.
Zlepší směrnice o ekodesignu situaci v Polsku?
Praxi vytápění domů špatným palivem, různými druhy odpadů a spalování odpadů v kamnech ÚT má ukončit nová vyhláška připravená ministerstvem rozvoje. Uplatňování přísných předpisů na topné kotle má zlepšit kvalitu ovzduší v naší zemi. Návrh nařízení v této věci počítá se zavedením omezujících požadavků na kotle na tuhá paliva o výkonu do 500 kW, které mohou splňovat pouze kotle nejvyšší, třídy 5. Tento typ kamen zaručuje nejnižší emise CO a organického uhlíkového prachu do atmosféry a také vysokou účinnost, která se promítá do nižší spotřeby paliva. Pro srovnání, průměrná kamna ÚT nesplňující třídu emitují cca. 400 mg / m3 prachu a automatický kotel třídy 5 cca. 40 mg/m3. Rozdíl je tedy obrovský. Takové efekty jsou možné díky použití jiné konstrukce kamen než u zařízení nižší třídy, která umožňuje co nejefektivnější využití paliva. Emise znečišťujících látek do atmosféry jsou také nižší díky systému dodatečného spalování výfukových plynů. Od roku 2018 bude zaveden úplný zákaz instalace kotlů nižších než 5. třídy. Ustanovení nového nařízení budou platit dva roky, protože od roku 2020 vstoupí v platnost směrnice EU o ekodesignu, která povoluje pouze topeniště s nejvyšší energetickou účinností, což znamená účinnost kotle menší spotřebu elektřiny.